.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup części sąsiedniej działki i połączenie nieruchomości w jedną księgę wieczystą, jak to zrobić?

• Data: 12-05-2025 • Autor: Urszula Trojanowska-Woźniak

Pewien człowiek posiada dwie działki obok siebie: wąską (1000 m2) i szeroką (1600 m2), każda ma własną księgę wieczystą. Już się zdecydowałam kupić tę wąską i jeszcze chciałabym dokupić 3 m z tej szerszej. Właściciel zgadza się na sprzedaż. W jaki sposób można dokonać zakupu 3 m2 szerszej działki, a następnie jak stworzyć jedną księgę wieczystą dla wąskiej działki i dokupionych 3 m2?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup części sąsiedniej działki i połączenie nieruchomości w jedną księgę wieczystą, jak to zrobić?

Jak podzielić działkę, by sprzedać tylko 3 m²?

W pierwszej kolejności właściciel obu działek musi dokonać podziału większej działki w taki sposób, żeby wyodrębnić te 3 m2 celem sprzedaży. Podstawą prawna proponowanego rozwiązania jest wydane na podstawie art. 100 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej u.g.n.) rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 roku w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (dalej rozporządzenie).

 

Podział nieruchomości następuje na wniosek lub z urzędu. Wniosek o podział nieruchomości składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Z czynności przyjęcia granic nieruchomości podlegającej podziałowi sporządza się protokół. Protokół zawiera w szczególności:

 

  1. oznaczenie nieruchomości podlegającej podziałowi według danych z katastru nieruchomości oraz księgi wieczystej, a w razie jej braku – według innych dokumentów określających stan prawny nieruchomości;
  2. informacje o dokumentach stanowiących podstawę przyjęcia granic nieruchomości podlegającej podziałowi;
  3. szkic przebiegu granic nieruchomości podlegającej podziałowi;
  4. opis przebiegu granic i położenia punktów granicznych nieruchomości podlegającej podziałowi;
  5. wypis i wyrys z rejestru publicznego o gruntach i budynkach oraz kopię mapy ewidencyjnej, na której znajduje się działka przeznaczona do podziału;
  6. wstępne założenia dotyczące podziału działki;
  7. datę sporządzenia protokołu oraz imię i nazwisko, numer uprawnień zawodowych i podpis osoby, która wykonała protokół.

 

Jeżeli podział nieruchomości polega na wydzieleniu działki o powierzchni do 33% powierzchni nieruchomości podlegającej podziałowi, przepisy § 6-7 (opracowywanie mapy z projektem oraz protokół z czynności) stosuje się tylko do tych odcinków granic nieruchomości, do których dochodzą projektowane granice podziału.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rola geodety i procedura administracyjna

W celu dostarczenia do odpowiedniego organu wszystkich dokumentów niezbędne jest skorzystanie z usług geodety. To on uzyskuje od starostwa kopię mapy zasadniczej do celów opiniodawczych, a następnie dokonuje wstępnych założeń dotyczących podziału działki. Do jego obowiązków należy między innymi oznaczenie granic działki do podziału oraz granic nowo powstałych działek czy naniesienie propozycji dostępu nowych nieruchomości do drogi publicznej.

 

Jeżeli wszystkie dokumenty są wypełnione prawidłowo, a wszelkie formalności są dopilnowane, odbywa się opiniowanie złożonego wniosku, a następnie wydanie postanowienia. Na tym etapie wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawdza zgodność proponowanego podziału działki z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

W przypadku wydania negatywnej decyzji, wnioskodawca może złożyć zażalenie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Ewentualne zażalenie jest rozpatrywane przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze – negatywna decyzja kolegium wymusza na wnioskodawcy opracowanie nowego wstępnego projektu podziału i złożenie kolejnego wniosku.

 

Wydanie pozytywnej opinii oznacza z kolei, że projekt podziału nieruchomości gruntowej zostaje wcielony w życie.

 

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o podział działki na zlecenie wnioskodawcy do prac powinien przystąpić geodeta, którego pierwszym zadaniem jest zgłoszenie prac w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej. Następnie geodeta dokonuje przyjęcia granic nieruchomości podlegającej podziałowi, do czego niezbędne jest:

 

  1. badanie księgi wieczystej nieruchomości, która ma zostać podzielona, oraz innych dokumentów określających jej stan prawny,
  2. badanie danych, które zostały wykazane w katastrze nieruchomości.

 

Wszystkie czynności przeprowadzane w ramach przyjęcia granic działki powinny zostać uwzględnione w sporządzonym przez geodetę protokole. Na zlecenie wnioskodawcy uprawniony geodeta przygotowuje operat podziału nieruchomości, który stanowi podstawę do wydania decyzji zatwierdzającej podział. Geodeta w operacie zamieszcza mapę z projektem podziału, protokół z przyjęcia granic nieruchomości, wykaz zmian gruntowych i wykaz synchronizacyjny – jeżeli oznaczenie działek w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej. Operat jest następnie składany do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta odpowiedzialnego za teren, na którym znajduje się nieruchomość przeznaczona do podziału. Organ dokonuje oceny merytorycznej wniosku i wydaje decyzję. Po wydaniu decyzji potwierdzającej następuje dokonanie wpisów w księdze wieczystej i katastrze nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Połączenie działek i wpis do księgi wieczystej

Przechodząc do zapytania: po podziale nieruchomości i wydzielaniu tych 3 m2 można dokonać sprzedaży nieruchomości w kształcie oczekiwanym przez Panią. Oczywiście umowa sprzedaży nieruchomości powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Po dokonaniu sprzedaży złoży Pani wniosek do wydziału ksiąg wieczystych o dokonanie wpisu tej nowej działki do już istniejącej, nie ma potrzeby zakładania nowej KW.

 

Zgodnie z § 117 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2016 roku w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym wydane na podstawie ustawy o księgach wieczystych i hipotece: Jeżeli odłączana część nieruchomości zostaje przyłączona do nieruchomości, dla której jest prowadzona księga wieczysta, przyłączenia dokonuje się poprzez wskazanie w księdze prowadzonej dla nieruchomości, z której następuje odłączenie części nieruchomości podlegających odłączeniu. Pod nowym numerem bieżącym nieruchomości dokonuje się połączenia nieruchomości ujawnionej w księdze wieczystej z częścią przyłączoną.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Basia i wjazd do garażu

Basia kupiła działkę budowlaną, ale dopiero po postawieniu garażu zorientowała się, że wjazd na posesję jest bardzo wąski – ledwie 2,5 metra. Na szczęście sąsiad miał nieużywany skrawek ziemi o szerokości 1,5 metra, który mógłby poszerzyć dojazd. Geodeta sporządził projekt podziału, a gmina wydała pozytywną decyzję. Po zawarciu aktu notarialnego, Basia połączyła dokupiony pas ziemi ze swoją działką w jednej księdze wieczystej. Dzięki temu zyskała wygodny i zgodny z przepisami wjazd.


Pan Marian i rozbudowa ogrodu

Pan Marian miał nieduży ogród warzywny, ale marzyła mu się większa szklarnią i miejsce na altanę. Sąsiad zgodził się sprzedać mu 5 m² swojej działki, która i tak leżała odłogiem. Wystarczyło wydzielenie fragmentu poprzez uproszczony podział geodezyjny. Po dopełnieniu formalności Marian nabył teren, a notariusz przygotował dokumenty umożliwiające połączenie obu fragmentów w jedną nieruchomość. Teraz Marian może spokojnie rozwijać swoje ogrodnicze pasje.


Ania i taras, który wystawał za działkę

Ania przebudowała dom i dodała przestronny taras, jednak dopiero po zakończeniu prac okazało się, że jego fragment… wystaje 50 cm poza granicę działki. Ponieważ właścicielem sąsiedniego gruntu był jej teść, dogadali się, by odkupiła pas o szerokości 1 metra. Geodeta szybko przygotował mapę z projektem, a gmina nie miała zastrzeżeń. Po zakupie Ania złożyła wniosek do sądu wieczystoksięgowego i połączyła pas z własną działką. Problem z legalnością budowy został rozwiązany.

Podsumowanie

Dokupienie fragmentu sąsiedniej działki i połączenie go z własną nieruchomością to proces możliwy, choć wymagający kilku formalności – od geodezyjnego podziału, przez zgodę gminy, aż po notarialną umowę i wpis do księgi wieczystej. Kluczem do sprawnego przeprowadzenia całej procedury jest współpraca z geodetą i staranne dopilnowanie dokumentów. Dzięki temu można legalnie powiększyć swoją działkę i w pełni korzystać z nowej przestrzeni.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy przy podziale działki, sporządzeniu umowy sprzedaży lub wpisie do księgi wieczystej? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741

2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości, Dz.U. 2004 nr 268 poz. 2663

3. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2016 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym, Dz.U. 2016 poz. 312

4. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece - Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Urszula Trojanowska-Woźniak




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu
OSZAR »