.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jawność obrad komisji rewizyjnej a prywatność radnych, co wolno w protokole?

• Data: 10-05-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jestem radnym w gminie i pełnię jednocześnie funkcję sekretarza komisji rewizyjnej, z której obrad muszę sporządzić protokół. Ostatnie spotkanie komisji było burzliwe, mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie, będą mnie rozliczać z każdego słowa, poza tym podzielam ich opinię. Po drugiej stronie barykady są radni opozycyjni, którzy też pojawili się na posiedzeniu komisji, mimo że nie są jej członkami. Teraz mówią mi, że nie zgadzają się z protokołem, wymuszają na mnie usunięcie ich nazwisk (choć są osobami publicznymi). Na spotkaniu mówili, że widzieli osobiście pewne procedery w mieście, a teraz piszą do mnie, że nie mają pewności i takich rzeczy się nie umieszcza. Poza tym uważają, że treści z komisji są tajne, podczas gdy status miasta mówi, że spotkania komisji są jawne. Niestety, nie zdecydowano się na ich transmitowanie – dysponuję tylko nagraniem, z którego sporządzałem protokół. W protokołach umieszczanych na BIP dane szczególnej kategorii są zakreślone, żeby nie można było ich odczytać. Stąd pytania: 1. Czy radni mogą ingerować w treść mojego protokołu, jeśli zapisy są zgodne z nagraniem? 2. Czy mam prawo kreskować lub wykreślać nazwisko radnej i jej treść wypowiedzi? 3. Czy treści komisji są tajne, jeśli statut mówi o jawności spotkania i każdy mieszkaniec może przyjść?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jawność obrad komisji rewizyjnej a prywatność radnych, co wolno w protokole?

Zasada jawności to nie wybór, lecz obowiązek

Na wstępie wskazuję, że zgodnie z art. 11b ustawy o samorządzie gminnym (u.s.g.):

 

  1. Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
  2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.
  3. Zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy.

 

Jawność działania organów gminy stanowi realizację określonego w art. 61 Konstytucji prawa dostępu do informacji publicznej. Jak czytamy w ust. 1: Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne (…).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak dokumentować posiedzenia komisji rady gminy?

Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji (które są wewnętrznymi organami rady gminy), a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy (art. 11b ust. 2). Wyliczenie zawarte w art. 11b ust. 2 jest wyliczeniem przykładowym, o czym świadczy użyty przez ustawodawcę zwrot „w szczególności”. Jak zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 4.03.2020 r., II SA/Gd 585/19: Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy. Jawnością tą objęte jest także prawo obywateli do uzyskiwania informacji o stanowisku, jakie poszczególni radni zajmowali w głosowaniach w istotnych dla mieszkańców gminy kwestiach. Należy podkreślić, że informacje wskazane w art. 11b ust. 2 stanowią informację publiczną w rozumieniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

 

Niestety obecnie przepisy prawa w Polsce nie precyzują dostatecznie kwestii sporządzania dokumentacji posiedzeń organów jednostek samorządu terytorialnego. Co jednak istotne, zgodnie z art. 11b ust. 2 u.s.g. obywatele mają także prawo dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy. Również ta kwestia znalazła uregulowanie w przepisach ustawy o dostępie do informacji publicznej, zgodnie bowiem z jej art. 19 kolegialne organy władzy publicznej pochodzące z powszechnych wyborów i ich kolegialne organy pomocnicze (w tym komisje rady gminy) zobowiązane są do sporządzania i udostępniania protokołów lub stenogramów ich obrad, chyba że sporządzają i udostępniają materiały audiowizualne lub teleinformatyczne rejestrujące w pełni te obrady.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Kiedy można mówić o tajności posiedzenia?

Odpowiadając zaś na zadane pytania wskazuję, że:

 

  1. Protokół powinien odzwierciedlać stan przebiegu posiedzenia komisji. Jeżeli radny ma uwagi do protokołu, powinien zgłosić je w formie zastrzeżeń, a nie zmuszać Pana do dokonywania zmian niezgodnie z rzeczywistym przebiegiem obrad.
  2. Nie ma podstaw, aby informacji, których jawności nie wyłącza żaden szczególny przepis, nie umieszczać w protokole.
  3. Co do zasady, obrady komisji są jawne. Wyłącznie w sytuacji, gdy następuje wyłączenie jawności posiedzenia przez przepisy szczególne, np.: tajemnica bankowa, tajemnica skarbowa, tajemnica przedsiębiorstwa, dane chronione przez RODO, może nastąpić utajnienie obrad.

Przykłady

Głos sprzeciwu z protokołu zniknął

Podczas posiedzenia komisji w jednej z małych gmin, radna opozycyjna ostro skrytykowała sposób wydatkowania środków z funduszu sołeckiego. Wypowiedź została zarejestrowana i znalazła się w przygotowanym przez sekretarza komisji protokole. Gdy jednak dokument trafił do zatwierdzenia, radna zażądała usunięcia swojego nazwiska i fragmentu wypowiedzi, twierdząc, że wypowiadała się jako „osoba prywatna” i nie chce być cytowana. Gdy sekretarz odmówił, powołując się na jawność i zgodność z nagraniem, spotkał się z zarzutami o „manipulację i polityczną prowokację”.


Jawne, ale bez nagrania

W średniej wielkości mieście komisja rewizyjna obradowała na temat nieprawidłowości w zarządzaniu mieniem komunalnym. Choć zgodnie ze statutem obrady były jawne, nie zapewniono ich nagrania ani transmisji online. Protokół z obrad zawierał konkretne oskarżenia wygłoszone przez radnych – nazwiska i cytaty. Jeden z nich zażądał później usunięcia swojej wypowiedzi, twierdząc, że „mówił nieoficjalnie”. Gdy mu odmówiono, złożył wniosek o... utajnienie całego protokołu, mimo że wcześniej zgodził się na jawne obrady.


Mieszkaniec pyta – gdzie zapis?

Mieszkaniec gminy, który uczestniczył w burzliwym posiedzeniu komisji skarg i wniosków, próbował później znaleźć protokół z obrad w Biuletynie Informacji Publicznej. Okazało się, że dokument był publikowany w wersji tak „ocenzurowanej”, że nie dało się odczytać żadnych kluczowych treści – zamiast wypowiedzi pojawiały się tylko ogólniki lub wyrazy wykreślone. Po złożeniu wniosku o dostęp do pełnej wersji dokumentu, urząd oświadczył, że „dla bezpieczeństwa i zgodności z RODO ograniczono dane” – mimo że na nagraniu mieszkańcy mogli swobodnie wysłuchać pełnych wypowiedzi.

Podsumowanie

Sprawa protokołu komisji rewizyjnej to nie tylko techniczny spór o zapis, lecz fundamentalne pytanie o granice jawności i odpowiedzialność osób publicznych za własne słowa. W demokratycznym samorządzie transparentność nie może być uznaniowa – to obowiązek, a nie wybór.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sporządzeniu protokołu, odpowiedzi na zarzuty radnych lub ochronie jawności dokumentów? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. - Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483
2. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - Dz.U. 1990 nr 16 poz. 95
3. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej - Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu
OSZAR »