.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przejście na emeryturę stewardessy

• Opublikowano: 25-01-2021 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Niedawno ukończyłam 55 lat i od stycznia 1989 r. pracuję (na umowę o pracę) jako stewardessa w liniach LOT. W wyniku nieprzyjęcia nowych warunków pracy i płacy po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia pracodawca zwalnia mnie z pracy. Mam więcej niż 15 lat pracy w szczególnych warunkach oraz ponad 30 lat stażu pracy i okresów składkowych do ZUS (LOT odprowadzał składki do ZUS-u wymagane dla szczególnych warunków pracy). Jaka emerytura mi przysługuje (wcześniejsza czy pomostowa)? Czym ww. emerytury się różnią? Która dla mnie jest korzystniejsza? Należę do OFE i czy w związku z przejściem na emeryturę w wieku 55 lat muszę w obu wersjach emerytury złożyć deklarację do ZUS-u o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS-u, na dochody budżetu państwa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przejście na emeryturę stewardessy

Wcześniejsza emerytura dla stewardessy

Obawiam się, że nie ma Pani prawa do wcześniejszej emerytury z art 184. Zgodnie z treścią art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 748 j.t.) w zw. z § 3, § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983, poz. Nr 8, poz. 83) ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31 grudnia 1948 r., który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A tegoż rozporządzenia, przysługuje emerytura, jeżeli spełnił łącznie następujące warunki:

 

  • osiągnął wiek emerytalny wynoszący co najmniej 55 lat,
  • nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego,
  • w dniu wejścia w życie przepisów ustawy emerytalnej, tj. 01.01.1999 r., osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 20 lat, w tym okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wykonywanego stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, obowiązującym na danym stanowisku, wynoszący co najmniej 15 lat.

 

Nie ma Pani stażu 20 lat pracy ani 15 lat do 1999 roku. Ale ma Pani prawo do emerytury pomostowej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Emerytura pomostowa dla stewardessy

Zgodnie z art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych z dnia 19 grudnia 2008 r. „emerytura pomostowa przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

 

1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.,

2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,

3) osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat (kobieta) i co najmniej 60 lat (mężczyzna),

4) ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co naj-mniej 20 lat (kobieta) i co najmniej 25 lat (mężczyzna);

5) przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub pracę w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 3 niniejszej ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS;

6) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 3 niniejszej ustawy;

7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy”.

 

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia łącznie wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa.

 

Praca obsługi na statkach powietrznych jest wymieniona w starych i nowych przepisach. Ma Pani więc prawo do emerytury pomostowej, oczywiście przyjmujemy, że praca była wykonywana stale i w pełnym wymiarze godzin. Prawo do emerytury pomostowej nie jest uzależnione od członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym lub pozostawania poza OFE (II filarem). Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy przewidziano, że jeżeli pracownik jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zaewidencjonowane na jego koncie w ZUS zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym stanowiącym stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w ZUS w celu uwzględnienie pełnej wysokości składek z tymi odprowadzanymi do OFE.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna, stewardessa z ponad 30-letnim stażem
Anna zaczęła pracę w Polskich Liniach Lotniczych w 1989 roku, tuż po ukończeniu szkoły średniej. Przez ponad trzy dekady latała na trasach krajowych i międzynarodowych, przez większość czasu w pełnym wymiarze godzin. W wieku 55 lat, po wypowiedzeniu umowy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, zaczęła szukać informacji o swoich uprawnieniach emerytalnych. Początkowo myślała o wcześniejszej emeryturze, ale po analizie przepisów okazało się, że nie spełniała wszystkich warunków wymaganych do 1999 roku. Za to otrzymała prawo do emerytury pomostowej – dzięki 15-letniemu okresowi pracy w szczególnych warunkach i odpowiedniemu wiekowi. Dzięki temu mogła bezpiecznie zakończyć karierę zawodową, unikając obniżonego świadczenia.

 

Teresa, była pracownica sanatorium uzdrowiskowego
Teresa pracowała przez wiele lat jako fizjoterapeutka w sanatorium uzdrowiskowym, wykonując zabiegi w warunkach wysokiej wilgotności i temperatury, co zostało zakwalifikowane jako praca w szczególnych warunkach. W wieku 56 lat, po likwidacji placówki, została zwolniona. Po konsultacji z doradcą ZUS ustalono, że przysługuje jej emerytura pomostowa – mimo że przez wiele lat należała do OFE. W jej przypadku nie musiała rezygnować z członkostwa w OFE ani składać żadnej deklaracji. Świadczenie zostało obliczone z uwzględnieniem wszystkich składek, także tych z II filaru.

 

Katarzyna, operatorka maszyn w zakładzie chemicznym
Katarzyna rozpoczęła pracę w zakładzie chemicznym w 1985 roku, gdzie przez ponad 20 lat obsługiwała maszyny przy produkcji chemikaliów. Ze względu na uciążliwe i szkodliwe warunki pracy oraz pełny etat miała zaliczony wymagany okres do emerytury w szczególnych warunkach. Urodziła się jednak w 1950 roku i w 1999 roku nie miała jeszcze wymaganych 20 lat stażu. Pomimo to, na podstawie przepisów przejściowych, udało jej się przejść na wcześniejszą emeryturę, rezygnując z członkostwa w OFE. Złożyła do ZUS odpowiednie oświadczenie, co pozwoliło jej zachować prawo do świadczenia wyliczonego w pełnym wymiarze.

Podsumowanie

Przejście na emeryturę po wielu latach pracy w szczególnych warunkach, jak w przypadku stewardessy, wymaga dokładnej analizy przepisów i spełnienia kilku istotnych warunków formalnych. Choć wiele osób liczy na możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury, nie zawsze jest to możliwe – zwłaszcza jeśli nie zostały spełnione odpowiednie kryteria do końca 1998 roku. W takich przypadkach emerytura pomostowa staje się realnym i korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym na zakończenie aktywności zawodowej z zapewnieniem stabilnego świadczenia. Co istotne, przynależność do OFE nie wyklucza możliwości uzyskania emerytury pomostowej, a obowiązki formalne są w tym zakresie ograniczone. Każdy przypadek warto jednak skonsultować indywidualnie, aby świadomie podjąć decyzję o momencie i trybie zakończenia pracy.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej w sprawie emerytury, zatrudnienia lub innych kwestii związanych z prawem pracy? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Doświadczeni prawnicy przeanalizują Twoją sytuację i udzielą jasnych, praktycznych wskazówek dostosowanych do Twoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz przejście na emeryturę, czy zmagasz się z problemem prawnym – jesteśmy tu, by pomóc.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu
OSZAR »