.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odejście nauczyciela akademickiego na emeryturę

• Opublikowano: 29-03-2018 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Nauczyciel akademicki dr. hab. n. med. urodzony w 1954 roku. Aktualnie na stanowisku kierownika. Kiedy musi odejść na emeryturę? Proszę o wszystkie możliwe scenariusze.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odejście nauczyciela akademickiego na emeryturę

 

Emerytura dla nauczycieli akademickich

Żaden przepis nie nakazuje pracownikowi odejścia na emeryturę po osiągnięciu określonego wieku. Co więcej, wiek emerytalny jest jednakowy dla każdego pracownika, ale w przypadku pracowników mianowanych ograniczono jedynie wykonywanie pracy na uczelni po osiągnięciu określonego wieku.

 

Zgodnie z art. 127 ustawy o szkolnictwie wyższym stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego zatrudnionego w uczelni publicznej wygasa z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 67. rok życia, jeżeli nabył prawo do emerytury. Jeżeli z ukończeniem 67. roku życia osoba ta nie nabyła prawa do emerytury, wygaśnięcie stosunku pracy następuje z końcem roku akademickiego, w którym nabędzie to prawo. Stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora, zatrudnionego na stanowisku profesora nadzwyczajnego lub zwyczajnego w uczelni publicznej, wygasa z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 70. rok życia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego pełniącego funkcję rektora, z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 70. rok życia, przekształca się – na czas pozostały do zakończenia pełnienia tej funkcji – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę.

 

Stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego pełniącego funkcję prorektora, kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej i jego zastępcy, z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 67. rok życia, a w przypadku mianowanego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on 70. rok życia, przekształca się  – na czas pozostały do zakończenia pełnienia tej funkcji  – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Profesor Jan, specjalista z zakresu prawa konstytucyjnego, zatrudniony jako profesor zwyczajny i mianowany w uczelni publicznej, ukończył 70 lat w lutym 2025 roku. Zgodnie z przepisami jego stosunek pracy wygasa z końcem roku akademickiego, czyli 30 września 2025 roku. Mimo świetnej kondycji naukowej, nie mógł dalej kontynuować pracy w tej formie, chyba że uczelnia zaproponuje mu nową umowę.

 

Doktor habilitowana Anna, kierownik katedry chemii organicznej, ukończyła 67 lat w październiku 2023 roku i posiadała już prawo do emerytury. Jako mianowany nauczyciel akademicki, jej stosunek pracy wygasł z końcem roku akademickiego 2023/2024, jednak ze względu na pełnioną funkcję kierowniczą, przekształcił się w umowę o pracę do czasu wyłonienia nowego kierownika.

 

Adiunkt Piotr , zatrudniony na podstawie umowy o pracę, osiągnął wiek emerytalny w grudniu 2024 roku. Ponieważ nie był mianowany, jego umowa nie wygasła automatycznie – uczelnia mogła ją kontynuować lub wypowiedzieć zgodnie z zasadami ogólnymi Kodeksu pracy.

Podsumowanie

Przejście nauczyciela akademickiego na emeryturę nie następuje automatycznie z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego, a kluczowe znaczenie ma forma zatrudnienia oraz pełniona funkcja. W przypadku pracowników mianowanych przepisy precyzują moment wygaśnięcia stosunku pracy, natomiast osoby zatrudnione na umowie o pracę podlegają ogólnym zasadom prawa pracy. Szczególne regulacje dotyczą także profesorów tytularnych oraz osób pełniących funkcje kierownicze, którym – po przekroczeniu określonego wieku – stosunek pracy może zostać przekształcony w umowę na czas pełnienia funkcji.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej w sprawie emerytury nauczyciela akademickiego lub innej kwestii związanej z zatrudnieniem w uczelni? Skorzystaj z naszej szybkiej i wygodnej pomocy online – doświadczeni prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, przygotują opinie i pomogą rozwiązać wątpliwości bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, Dz.U. 2017 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu
OSZAR »