.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Korekta noty odsetkowej

• Autor: Aleksander Słysz

Wystawiliśmy kontrahentowi notę odsetkową za nieterminowe regulowanie zobowiązań. Okazało się, że odsetki były błędnie wyliczone. Naliczyliśmy za dużo odsetek. Jak skorygować wystawioną notę odsetkową?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Korekta noty odsetkowej

Fot. Fotolia

Wystawienie korekty noty odsetkowej

W mojej ocenie jednostka powinna wystawić notę korygującą notę odsetkową lub inaczej korygującą notę odsetkową. Podstawą prawną dla roszczenia o odsetki jest art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego, a nie przepisy prawa podatkowego; tym samym część doktryny uznaje, że podstawą dla wystawienia noty odsetkowej jest konkretny przepis prawa cywilnego a nie prawa podatkowego. Tu zaś nie ma żadnych regulacji w zakresie dokumentacji, więc forma i sposób są dowolne (w ramach reguł obowiązujących w kodeksie cywilnym). Spierać się można, czy nota odsetkowa jest rodzajem uregulowanej w ustawie o rachunkowości nocie obciążeniowej jako formy dowodu księgowego. tj. czy takiego dowodu, który co do zasady powinien zawierać co najmniej:

 

  • określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego;
  • określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej;
  • opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych;
  • datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu;
  • podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów;
  • stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

 

Niemniej jednak w mojej ocenie nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać korekty w drodze korygującej noty odsetkowej. Można uznać nawet, że skoro stwierdzone błędy w zapisach księgowych poprawia się przez wprowadzenie do ksiąg rachunkowych dowodu zawierającego korekty błędnych zapisów, to korektę taką nie tylko należy, ale i trzeba sporządzić.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Błąd w dacie wymagalności zobowiązania

Spółka handlowa „Alfa” wystawiła swojemu kontrahentowi, firmie „Beta”, notę odsetkową za opóźnienie w zapłacie faktury. Po otrzymaniu reklamacji od kontrahenta okazało się, że pracownik księgowości błędnie przyjął termin płatności jako 10 stycznia, podczas gdy zgodnie z fakturą i umową terminem była data 20 stycznia. W efekcie odsetki naliczono za 10 dni za dużo. Spółka „Alfa” przygotowała korygującą notę odsetkową, zmieniając datę początkową naliczania odsetek i aktualizując kwotę należnych odsetek.

 

Zastosowanie niewłaściwej stopy procentowej

Fundacja edukacyjna naliczyła odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie usługi szkoleniowej, posługując się przy tym stawką odsetek ustawowych jak za opóźnienie w transakcjach handlowych. Dopiero po wystawieniu noty księgowość zauważyła, że nie były to relacje między przedsiębiorcami, lecz umowa cywilnoprawna z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. W związku z tym należało zastosować niższą stawkę odsetek ustawowych, a fundacja wystawiła korektę noty odsetkowej, dołączając wyjaśnienie przyczyn zmiany.

 

Podwójne naliczenie odsetek za ten sam okres

Spółdzielnia mieszkaniowa omyłkowo wystawiła dwa razy notę odsetkową wobec tego samego lokatora za zaległości czynszowe obejmujące ten sam okres. Błąd wyniknął z faktu, że po wystawieniu pierwszej noty, nie została ona odpowiednio oznaczona jako rozliczona w systemie księgowym. Lokator dostarczył obie noty do zarządu, wskazując na podwójne naliczenie. Spółdzielnia uznała błąd i wystawiła notę korygującą, anulując drugą, omyłkową notę odsetkową, a następnie przesłała wyjaśnienie i przeprosiny do lokatora.

Podsumowanie

Korekta noty odsetkowej jest dopuszczalna i wręcz wskazana w przypadku wykrycia błędu w naliczeniu odsetek, niezależnie od jego przyczyny. Choć nota odsetkowa nie jest dokumentem uregulowanym przepisami prawa podatkowego, to powinna spełniać wymogi dowodu księgowego wynikające z ustawy o rachunkowości. W praktyce korekta może przybrać formę korygującej noty odsetkowej, która dokumentuje zmianę wcześniejszych wyliczeń. Taki sposób postępowania pozwala na zachowanie transparentności, prawidłowość rozliczeń oraz ograniczenie ryzyka sporu z kontrahentem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady prawnej? Skorzystaj z naszej usługi porad prawnych online — bez wychodzenia z domu, w dogodnym dla Ciebie czasie. Nasi prawnicy udzielają odpowiedzi jasno, konkretnie i w terminie, pomagając rozwiązać problemy z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego i innych. Zadaj pytanie i otrzymaj profesjonalne wsparcie prawne przez internet.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu
OSZAR »